Az emberekhez hasonlóan a kutyáknak is alvásra van szükségük ahhoz, hogy mentálisan és fizikálisan is egészségesek legyenek. Mi gazdik imádjuk nézni ahogy kutyusunk békésen alszik és álmodozik az élet nagy dolgairól. Szinte bárhol, bármikor képesek elaludni és bizony elég különleges pózokat tudnak felvenni.
Az átlag
A kutyák átlagos napi alvási igénye 12-14 óra, de ez változhat az életkoruktól, testméretüktől, életmódjuktól és egészségi állapotuktól függően. Lehet ennél több, vagy éppen kevesebb is. Nekünk, gazdiknak átlagosan 8 órányi, egyhuzamban történő alvás is elegendő éjjelente, addig kedvenceink alvásperiódusa szakaszos is lehet, és ők napközben is igen sűrűn elszundítanak, például egy hosszú séta, training vagy hatalmas játék után.
Az életkor
A kutya életkora is jelentősen meghatározza, mennyi alvásra van szükségük. A kiskutyák akár napi 20 órát is képesek durmolni, és ez teljesen normális. A felnőtt kutyusoknak elég kb 13 óra szundítás is. Ez is soknak tűnhet, de a legtöbb kutyus egész nap jön-megy, mozgásban van, őrzi a házat, figyeli a legapróbb mozzanatokat, ebben pedig eléggé elfáradnak.
A méret (is) számít
A kutyák alvásigénye függ a méretüktől is. A nagyobb fajták, mint például a német dogok, németjuhászok, bernáthegyik többet alszanak kis-közepes méretű kutyákhoz képest. Nagyobb test, nagyobb csontozat, nagyobb izomzat = több alvás.
Munkakutya vagy házikedvenc?
A munkakutyák, mint például a vizsla, malonois, border collie kevesebb alvással is beérik, mivel fajtájukból adódóan ébernek kell maradniuk és állandó készenlétben kell állniuk. Ők a napjuk jelentős részét aktívan töltik, míg a hobbicélra tenyésztett házikedvenceknek nincs ennyi fontos teendőjük, így alvással is tölthetik a fontos idejüket.
Két alvási szakasz
Akárcsak nálunk gazdiknál, a kutyusoknál is két fő alvási szakaszt különböztethetünk meg: a REM (Rapid Eye Movement) vagyis a rövidebb szakaszt és a hosszabb, NREM (Non-Rapid Eye Movement) szakaszt. A REM szakasz kb elalvás után 15 perccel kezdődik. Ebben a szakaszban jellemző a szapora szemmozgás, nyüszögés, alvás közbeni futkosás. A REM szakasz után lépnek a NON-REM szakaszba, ahol már a test és az izmok ellazulnak, pihennek és teljesen kikapcsolnak.
Napi rutin
Kutyusaink hihetetlen jól alkalmazkodnak, így a pihenő idejüket is a gazdik napi rutinjaihoz igazítják. Az aktívabb családokban élő kutyus kevesebbet alszik a sok tennivaló végett, míg azok a kutyák akik gazdái sokat vannak távol, vagy nyugodtabbak, ők többet alszanak. Ez persze függ attól, hogy lakásban vagy kertben van a kutyus, hiszen az utóbbiban sokkal több inger éri, így vélhetően nem fog annyit aludni. Tipp: ha sok ideig magára hagyjuk kutyusunkat, készítsünk ki neki unaloműző játékot, például szimat labdát vagy – szőnyeget, mellyel hosszabb időre leköthetik magukat.
De, ha túl sokat alszik...
Ha túl sokat alszik a kutyád annak két oka lehet. Az egyik, hogy unatkozik és így üti el idejét. Más esetben azonban jelezhet betegséget is, például Lyme kór, pajzsmirigy problémák, mérgezés, bakteriális fertőzés vagy éppen a cukorbetegség. Utóbbi esetében feltétlenül vidd el orvoshoz!
A legjobbakat bizony melletted

Négylábú kedvencünk jobb alvását elősegítheti, ha bejöhet hálószobánkba, feljöhet a kanapéra vagy a kényelmes fekhelyén pihenheti ki a nagy játékok fáradalmait, de a legfontosabb nekik, hogy a közelünkben legyenek.